Czas powitać ostatnich gości naszego turnieju … to młodzież ze Lwowa kontynuująca tradycję jednego z najstarszych i najbardziej utytułowanych polskich klubów – POGONI Lwów.
Lwów na przełomie XIX/XX wieku stanowił jeden z najważniejszych ośrodków polskiej nauki, oświaty, kultury i sportu. To we Lwowie już w 1866 powstało Polskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, przez którego szeregi do początku I wojny światowej przewinęło się kilkadziesiąt tysięcy członków. To we Lwowie powstały pierwsze na ziemiach polskich drużyny piłkarskie. W 1903 roku powstała Lechia, a rok później piłkarski Klub Gimnastyczno-Sportowy IV Gimnazjum ,który w 1907 roku przyjął nazwę Lwowskiego Klubu Sportowego POGOŃ. Herbem klubu jest Pogoń (herb Wielkiego Księstwa Litewskiego) na tarczy w niebiesko-czerwone pasy z napisem LKS „POGOŃ” LWÓW. Niebiesko-czerwone barwy zaczerpnięto od czołowego ówcześnie klubu angielskiego – Evertonu.
W pierwszych latach istnienia Pogoń toczyła boje głównie z innymi galicyjskimi drużynami: lwowskimi: Czarnymi, Lechią i Hasmoneą oraz krakowskimi: Cracovią i Wisłą. W 1909 rozegrali pierwszy mecz międzynarodowy z węgierską drużyną Kassai Athletikai Klub. W 1911 roku działacze Pogoni byli wśród założycieli Związku Polskiego Piłki Nożnej.
W pierwszych rozgrywkach o mistrzostwo niepodległej Polski Pogoń sklasyfikowano na 4 miejscu. W 1922 toku drużyna ze Lwowa była już najlepsza. O tytule zespołu przesądziła wygrana rywalizacja z Wartą Poznań. Rok później lwowiacy obronili tytuł, w finale pokonując Wisłę z Krakowa. Po roku przerwy w rozgrywkach o mistrzostwo Polski, w roku 1925 Pogoń zdobyła trzeci z rzędu tytuł najlepszej drużyny w kraju, remisując przy tym tylko jeden mecz, a pozostałe wygrywając. W 1926, pomimo trudnej sytuacji finansowej, udało się Pogoni zdobyć czwarte z rzędu mistrzostwo. W decydującym meczu Pogoń pokonała Czarne Koszule 2:0.
Działacze Pogoni byli jednymi z głównych inicjatorów utworzenia jednolitej i ogólnokrajowej ligi w Polsce. Do porozumienia pomiędzy klubami doszło na przełomie 1926 i 1927. Klub rozegrał w najwyższej klasie rozgrywkowej 13 sezonów (1927–1939), trzykrotnie zajmując w niej 2 miejsce. Pogoń Lwów była wraz Warszawianką jedynymi klubami w przedwojennej lidze, które nigdy z niej nie spadły. Do najlepszych piłkarzy Pogoni należeli m.in. Spirydion Albański , Wacław Kuchar czy Michał Matyas.
Niezależne od działaczy, sportowców i kibiców Pogoni polityczne decyzje zapadłe po zakończeniu II wojny światowej oznaczały wówczas koniec działalności klubu. Do tradycji lwowskiej Pogoni odwołują się m.in. Polonia Bytom, Pogoń Szczecin, Odra Opole.
Ale pamięć o historii i dokonaniach tego „najlepszego i najbardziej zasłużonego klubu sportowego w Polsce” (taki tytuł przyznano Pogoni w 1938 r.) sprawiła, że został on reaktywowany w 2009 roku. Liczymy, że aktualni pogończycy uczynią wszystko, aby dorównać osiągnięciom swoim poprzednikom.