Turniej Piłkarski na 100- lecie Odzyskania Niepodległości Polski o Puchar PGE – podsumowanie

W dniu 10 listopada 2018 roku odbył się Turniej Piłkarski na 100- lecie Odzyskania Niepodległości Polski o Puchar PGE. Rozgrywki nawiązywały do pięknych tradycji polskiego piłkarstwa, będąc rekonstrukcją pierwszych, zakończonych mistrzostw rozegranych w wolnej Polsce w 1921 roku. Były także wyśmienitą okazją do wspólnego świętowania w duchu patriotycznym ważnego wydarzenia, jakim jest jubileusz setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczyste otwarcie turnieju miało miejsce w godzinach porannych. Wszystkich zebranych powitał Pan Adam Hlebowicz- Dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN, który życzył powodzenia wszystkim drużynom, podkreślił rolę wartości patriotycznych oraz odczytał specjalny list Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Pana Jarosława Szarka skierowany do uczestników. Zgromadzeni zapoznali się także z treścią Patronatu Narodowego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, którym objęty został turniej. Pan Prezydent docenił inicjatywę Stowarzyszenia „Niezwyciężeni”, jako wpisującą się w obchody wielkiego narodowego jubileuszu. Ceremonię otwarcia zwieńczyło wspólne odśpiewanie hymnu Polski.

Wreszcie przyszedł czas na emocje sportowe i na boiska wybiegli główni aktorzy wydarzenia, czyli piłkarze z roczników 2008 oraz 2010 reprezentujący kluby uczestniczące w pierwszych historycznych mistrzostwach: Cracovię, Polonię Warszawa, Wartę Poznań, Pogoń Lwów oraz Łódzki Klub Sportowy. Każda kategoria wiekowa miała własny plac gry, na którym toczyły się rozgrywki obserwowane przez licznie zgromadzoną publiczność. Zawodnicy w trakcie turnieju mieli przewidziany obiad, a wszyscy przybyli tego dnia na stadion Polonii mogli do woli częstować się kawą, ciastem, owocami i innymi przekąskami. Dodatkowo dla każdego kibica przewidziany był upominek z patriotycznym akcentem.

Piękne gole, efektowne akcje, tempo gry i walka na boisku rozgrzały kibiców do tego stopnia, że nie straszny był nawet listopadowy, wieczorny chłód. Wiele wrażeń dostarczyły zwłaszcza mecze finałowe. W roczniku 2010 Warta Poznań po zaciętym spotkaniu wygrała z Łódzkim Klubem Sportowym 2:1. Szczególnie emocjonujący był finał w kategorii wiekowej 2008, w którym zmierzyły się zespoły Cracovii oraz Warty Poznań. W regulaminowym czasie gry padł remis 1:1, także o zwycięstwie zdecydował konkurs rzutów karnych, w którym lepsza okazała się Cracovia broniąc tym samym historyczny tytuł z 1921 roku! Gratulujemy zwycięzcom, oraz wszystkim uczestnikom za postawę i walkę do ostatniego gwizdka. Każda drużyna miała tego dnia swoje chwile sportowej radości!

Turniej toczony był w szczególnej atmosferze. Oprócz stadionu, który gościł niedawno ekstraklasowe zespoły, smaczku rywalizacji dodawali kibice, światła jupiterów, przy których rozegrano fazę finałową oraz obecność mediów relacjonujących wydarzenie. Dziękujemy Telewizji Polskiej S.A., TVP Polonia, TVP 3 Warszawa, Polskiemu Radio oraz telewizji Polsat za udzielenie czasu antenowego.

Kiedy na boiskach zapadły ostatnie rozstrzygnięcia przyszła chwila na wręczenie okazałych medali oraz pucharów. Organizatorzy zadbali też o to, aby każdy uczestnik turnieju wyjechał z pokaźnym workiem atrakcyjnych nagród. Było ich tak wiele, że niektórzy młodsi piłkarze mieli kłopoty, aby je unieść…🙂 Ostatecznie w podniosłej, ale też radosnej atmosferze sportowego i patriotycznego święta turniej zakończono.

Zmagania piłkarskie to główne, ale nie jedyne wydarzenia, które miały miejsce w czasie turnieju. Wszyscy piłkarze oraz młodsi kibice mieli szansę wzięcia udziału w konkursie historycznym nawiązującym do okresu odzyskania przez Polskę niepodległości. Finał zabawy i wręczenie nagród miał miejsce podczas ceremonii wręczania medali. Adepci futbolu mogli również zobaczyć na własne oczy, jak wyglądałaby Warszawa, gdyby nie wybuch II Wojny Światowej. Wszystko to dzięki technologii VR i specjalnie przygotowanemu stanowisku, gdzie piłkarze mogli odbyć wirtualny spacer po Warszawie. Nasi goście z Pogoni Lwów zdążyli odbyć wycieczkę po Starym Mieście będąc przy okazji głównymi bohaterami reportażu przygotowywanego przez TVP. Emisja zaplanowana jest na wtorek 13 listopada o godzinie 21:55 w programie 2 Telewizji Polskiej w ramach Magazynu Ekspresu Reporterów- zapraszamy do obejrzenia! Mając na celu kultywowanie wartości patriotycznych i polskiej historii delegacja złożona z przedstawicieli wszystkich klubów w asyście organizatorów złożyła wieniec pod Pomnikiem Poległych i Pomordowanych na Wschodzie.

Organizacja turnieju nie byłaby możliwa bez wsparcia sponsorów, patronów oraz partnerów. Dlatego też dziękujemy Panu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie za udzielenie Patronatu Narodowego nad turniejem.

Szczególne podziękowania kierujemy głównemu sponsorowi firmie PGE Polska Grupa Energetyczna.

Ponadto dziękujemy:
– sponsorom: GAZ- SYSTEM, Bowi- Trans, D.S. Fokus Security Service, Wydawnictwo Capital, Ultrim

– Instytutowi Pamięci Narodowej będącym zarówno patronem, jak i partnerem turnieju

– patronom: Polski Związek Piłki Nożnej, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Sportu i Turystyki

– Patronom medialnym: Telewizja Polska S.A, TVP Polonia, TVP 3 Warszawa, Polskie Radio, Duma Stolicy.pl

Partnerom: Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Biuro Sportu i Rekreacji M. St. Warszawy, Ośrodek Kibice Razem Polonia Warszawa, Fundacja na Rzecz Rozwoju i Promocji Sportu Młodzieżowego, MKS Polonia Warszawa, Polonia Warszawa S.A.

Ostateczna klasyfikacja turnieju przedstawia się następująco:
Rocznik 2008
1. Cracovia
2. Warta Poznań
3. Polonia I Warszawa
4. Łódzki Klub Sportowy
5. Pogoń Lwów
6. Polonia II Warszawa

Rocznik 2010
1. Warta Poznań
2. Łódzki Klub Sportowy
3. Polonia I Warszawa
4. Cracovia
5. Polonia II Warszawa
6. Pogoń Lwów

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie i wspólne świętowanie odzyskania niepodległości Polski w duchu sportowej rywalizacji! Wierzymy, że udział w Turnieju Piłkarskim na 100- lecie Odzyskania Niepodległości Polski o Puchar PGE był dla Was wielką przyjemnością i będziecie miło wspominać czas spędzony w Warszawie!