Turniej Piłkarski na 100- lecie Odzyskania Niepodległości Polski o Puchar PGE – ROZGRYWKI ROCZNIKA 2010

Mnóstwo emocji przysporzyły również rozgrywki w roczniku 2010. Walka była nawet bardziej wyrównana, niż w 2008, ponieważ niemal do ostatniego meczu cztery drużyny zachowywały szansę na grę w wielkim finale!

Przyjrzyjmy się rywalizacji mecz po meczu. Przeciwnikiem pierwszej drużyny Polonii Warszawa był zespół Pogoni Lwów. Czarne Koszule zagrały koncertowo zwyciężając pewnie 9:0. Efektownie wygrała także ekipa Warty Poznań z polonijną „Dwójką” aplikując gospodarzom 5 bramek, nie tracąc przy tym żadnej. W kolejnym starciu na plac boju powróciła pierwsza drużyna Polonistów. W jednym z ciekawszych meczy turnieju, po zaciętej walce ulegli drużynie ŁKS- u 1:2. Druga drużyna Czarnych Koszul nie poprawiła sobie nastrojów w kolejnym meczu, bowiem przegrała z Cracovią 0:4. Tym samym Pasy zaczęły Turniej z mocnym przytupem! Zwycięski marsz kontynuowali Ełkaesiacy, którzy pokonali Pogoń 3:0. Tuż potem, po ciekawym i zaciętym spotkaniu, Cracovia pokonała Wartę Poznań 2:1. Wreszcie złą passę przerwała „Dwójka” Polonii Warszawa pokonując Pogończyków 3:0. W połowie fazy grupowej sytuacja wyglądała następująco:

1. CRACOVIA- 6 punktów po 2 meczach
ŁKS- 6 punktów po 2 meczach
3. POLONIA I WARSZAWA- 3 punkty po 2 meczach
WARTA POZNAŃ- 3 punkty po 2 meczach
5. POLONIA II WARSZAWA- 3 punkty po 3 meczach
6. POGOŃ LWÓW- 0 punktów po 3 meczach

Jak widać kibice mogli tylko zacierać ręce w oczekiwaniu na kolejne mecze grupowe i związane z nimi emocje. Po wznowieniu rozgrywek mogliśmy od razu obejrzeć mecz na szczycie, bowiem mierzyły się ekipy z Krakowa i Łodzi. W stojącym na wysokim poziomie meczu to ŁKS po ostatnim gwizdku sędziego cieszył się ze zwycięstwa 4:0. Niemal bez chwili przerwy rozegrano kolejne zawody, które zdecydowały o późniejszym układzie w tabeli, a w nich po zaciętym meczu Polonia I Warszawa musiała uznać wyższość ekipy z Poznania 2:1. W meczu z Czarnymi Koszulami, ale drugim zespołem, ŁKS odniósł czwartą tego dnia wygraną, choć gospodarze postawili trudne warunki. Następnie Cracovia nie dała szans Lwowiakom. Pogoń walczyła dzielnie, ale nie była w stanie nawiązać wyrównanej walki. Meczem przyjaźni nie można nazwać derbów Konwiktorskiej 6… Pierwsza drużyna pokonała „Dwójkę” Polonii 4:0 zachowując szansę na finał. Później jeszcze Warta wygrała z Pogonią Lwów i do rozegrania pozostały dwa decydujące mecze. Oba pomiędzy zespołami zainteresowanymi grą w wielkim finale 😉 W pierwszym z nich Czarne Koszule rozegrały świetny mecz wygrywając z Cracovią 3:0. W ten sposób obie te drużyny zrównały się w tabeli. Wszystko zależało ostatecznie od starcia Łódzkiego Klubu Sportowego z Wartą Poznań. Po elektryzującym spotkaniu padł wynik 2:2, który oznaczał, że to Warciarze ubiegając zarówno Polonistów, jak i Pasy awansowały do finału razem z ŁKS- em! Cóż to była za końcówka fazy grupowej!!!

TABELA PO ROZEGRANIU MECZY FAZY GRUPOWEJ:

1. Łódzki Klub Sportowy- 13 punktów (4-1-0), bramki 14:3
2. Warta Poznań- 10 punktów (3-1-1), bramki 18:5
3. Polonia I Warszawa- 9 punktów (3-0-2), bramki 18:4
4. Cracovia- 9 punktów (3-0-2), bramki 11:8
5. Polonia II Warszawa- 3 punkty (1-0-4), bramki 3:16
6. Pogoń Lwów- 0 punktów (0-0-5), bramki 0:28

Po wyłonieniu par meczy rundy finałowej na boisko wybiegły piątki Polonii II Warszawa i Pogoni. Niespodzianki nie było i podobnie jak w pierwszym meczu wygrali Poloniści 3:0. Ciekawie zapowiadał się mecz o 3- cie miejsce pomiędzy Cracovią, a „Jedynką” Polonii. Pasy, zapewne nieco zawiedzione niepowodzeniami w końcówce fazy grupowej, przegrały wyraźnie 0:5, dzięki czemu Czarne Koszule, podobnie jak ich koledzy z rocznika 2008, wywalczyły najniższy stopień podium. Ogromne emocje przyniósł wielki finał, w którym „Zieloni” wyhamowali impet ŁKS-u nadającego od początku ton rozgrywkom i po heroicznej walce wygrali 2:1 zabierając do Poznania największy z pucharów!!! Serdecznie gratulujemy Warcie wygranej, ale równie gorąco bijemy brawo pozostałym uczestnikom, którzy bez wyjątku zachwycili zgromadzoną publiczność zostawiając na boisku dużo serca i zdrowia!

KLASYFIKACJA KOŃCOWA:
1. Warta Poznań
2. Łódzki Klub Sportowy
3. Polonia I Warszawa
4. Cracovia
5. Polonia II Warszawa
6. Pogoń Lwów

WYNIKI FAZA GRUPOWA: 
Polonia I Warszawa- Pogoń Lwów 9:0
Polonia II Warszawa- Warta Poznań 0:5
ŁKS- Polonia I Warszawa 2:1
Cracovia- Polonia II Warszawa 4:0
ŁKS- Pogoń Lwów 3:0
Cracovia- Warta Poznań 2:1
Polonia II Warszawa- Pogoń Lwów 3:0
ŁKS- Cracovia 4:0
Polonia I Warszawa- Warta Poznań 1:2
Polonia II Warszawa- ŁKS 0:3
Pogoń Lwów- Cracovia 0:5
Polonia I Warszawa- Polonia II Warszawa 4:0
Warta Poznań- Pogoń Lwów 8:0
Polonia I Warszawa- Cracovia 3:0
Warta Poznań- ŁKS 2:2

WYNIKI FAZA FINAŁOWA:
Mecz o 5 m-ce:
Polonia II Warszawa -Pogoń Lwów 3:0

Mecz o 3 m-ce:
Polonia I Warszawa- Cracovia 5:0

Finał:
ŁKS- Warta Poznań 1:2

INDYWIDUALNE WYRÓŻNIENIA:
Król Strzelców- Dmytro Lobov (Polonia I Warszawa) – 9 bramek
Najlepszy Bramkarz- Jędrzej Chłodnicki (Warta Poznań)
Najlepszy Zawodnik- Bartłomiej Buczkowski (ŁKS)
„Niezwyciężony”- (specjalna nagroda przyznawana w myśl hasła Stowarzyszenia Krzewienia Sportowego Patriotyzmu Niezwyciężeni: „Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą!”):
– Pogoń Lwów- Barbara Tomkiw, Dariusz Kowalski
– Polonia II Warszawa- Staś Gorzkowski, Grzegorz Stasiak
– Cracovia- Tobiasz Bzdyl, Szymon Głowacki
– Polonia I Warszawa- Staś Wojciechowski, Antek Borzym
– ŁKS- Olivier Tera, Igor Augustyniak
– Warta Poznań- Mateusz Walczak, Maciej Jezierski

GRATULACJE DLA WSZYSTKICH PIŁKARZY!!!