Poznajmy historię kolejnego uczestnika rekonstrukcyjnego turnieju o pierwsze mistrzostwo Polski z 1921r
W początkach XX wieku w Wielkopolsce pod zaborem pruskim Polacy nie mogli tworzyć własnych klubów, dlatego w piłkę nożną grali głównie Niemcy zrzeszeni, w poznańskich klubach takich jak Britania,
Victoria, Union czy Wacker. Do klubów tych przyjmowano wprawdzie Polaków, ale na boisku nie mogli oni porozumiewać się w ojczystym języku.
W tej sytuacji Polacy postanowili stworzyć własny, polski klub piłkarski.
Klub Sportowy Warta został założony 15 czerwca 1912 roku przez siedmiu nastolatków: Mariana Beyma, Stefana Malinowskiego, Stefana Mórkowskiego, Edmunda i Franciszka Szyców, Kazimierza Świderskiego oraz Ludwika Zysnarskiego. Pierwszą sekcją klubu była sekcja piłki nożnej. Prezesem wybrano najstarszego z grona założycieli Franciszka Szyca. Nazwę zaczerpnięto od rzeki przepływającej przez miasto. Nazwę można tłumaczyć również jako straż, posterunek: klub miał być ostoją polskości w czasie zaboru pruskiego. Przyjęto biało – zielone barwy.
Początki Warty nie były łatwe: podobnie jak inne polskie kluby lub stowarzyszenia sportowe borykała się ona z problemami finansowymi, ale braki finansowe nadrabiano dużym zapałem i zaangażowaniem. Wszystkie koszty ponosili członkowie klubu, kupując za własne pieniądze koszulki i buty. Kto nie miał butów piłkarskich, grał w tych używanych na co dzień. Piłkę zakupiono ze składek, a za boisko służyła łąka przy Drodze Dębińskiej. Bramki powstawały ze stosów ubrań. W wyniku skutecznej agitacji, do Warty zaczęli przechodzić Polacy grający dotychczas w niemieckich klubach takich jak Britania, Union czy Victoria. Ten ostatni klub opuściło tylu polskich graczy, że musiał się rozwiązać. Dzięki temu Warta mogła zakupić również pierwsze prawdziwe bramki za 30 marek. Jak na możliwości finansowe Warty była to duża suma, jednak udało się ją zebrać dzięki ofiarności członków klubu. Z czasem udało się także wynająć pokoik w suterenie przy Wałach Królowej Jadwigi, który służył piłkarzom za szatnię.
Pierwszy oficjalny mecz piłkarze KS Warta rozegrali 18 sierpnia 1912 r. z FC Herthą Poznań. Debiut wypadł okazale – Warta wygrała 9:2.
W 1913 r. Warta rozgrywała już mecze o mistrzostwo Wielkopolski – rywalizacja toczyła się między trzema klubami zrzeszonymi w Związku Polskich Towarzystw Sportowych. Oprócz Warty była to jeszcze Posnania i Ostrovia. Mistrzem Wielkopolski w 1913 r. została Warta, po dwóch wygranych z Ostrovią i dwóch remisach z Posnanią.
Na fali tego sukcesu Warciarze postanowili zmierzyć się w meczach sparingowych z mocnym rywalem – w Zielone Świątki 1914 r. zagrali dwa mecze wyjazdowe z Czarnymi Lwów, które zakończyły się porażkami poznaniaków 2:5 i 0:4. Ciekawostką jest fakt, że za mecze kontrolne z uczestnikami piłkarskich mistrzostw Galicji Warta musiała zapłacić 600 koron.
Dalszy rozwój klubu pokrzyżował wybuch Wielkiej Wojny, nazwanej z czasem I wojną światową. Wielu piłkarzy zostało powołanych do wojska, na froncie zginął pierwszy prezes Franciszek Szyc i pierwszy skarbnik Stefan Malinowski. Z pierwszej drużyny tylko jeden zawodnik nie został powołany do wojska, więc do października 1915 r. Warta zawiesiła działalność. Dzięki nowemu prezesowi, wybranemu w 1917 r. Franciszkowi Rotnickiemu, wielu członków klubu uniknęło wcielenia do armii niemieckiej, a w 1918 r. z wojska powrócili czołowi gracze. Pozwoliło to na wznowienie działalności Warty, które oficjalnie nastąpiło 7 kwietnia 1919 r. na walnym zgromadzeniu członków. Dyskutowano sprawę boiska, w efekcie czego w 1920 r. Warta otrzymała od władz Poznania duży plac przy ul. Rolnej, gdzie wkrótce powstał pierwszy stadion Warty. Wkład w jego budowę mieli sami piłkarze, jak również stacjonujący po sąsiedzku oddział saperów.
Wygrana Warty w mistrzostwach Wielkopolski w 1921 r., otworzyła jej drzwi do walki o mistrzostwo kraju. Rywalizacja toczyła się ze zwycięzcami pozostałych okręgów: krakowskiego, lwowskiego, łódzkiego i warszawskiego. W finałach Warta zajęła trzecie miejsce, ustępując Cracovii i Polonii Warszawa. Pozostałe miejsca zajęły ŁKS Łódź i Pogoń Lwów.
Warta Poznań Dwukrotny mistrz Polski, pięciokrotny wicemistrz kraju. W klasyfikacji wszech czasów Ekstraklasy zajmuje 27. miejsce
Obecne używane barwy zielono-białe
Turniej juz 10.11.2018 r
Typujcie wyniki 😉
Przypominamy ze wszyscy uczestnicy turnieju maja zapewniony darmowy transport, wyżywienie, nocleg oraz wartościowe nagrody