Spośród dziesięciu drużyn, jakie brały udział w lidze 1939 roku, po II Wojnie Światowej trzy już nigdy nie powróciły do najwyższej klasy rozgrywkowej…
Pogoń Lwów w wyniku zmian terytorialnych znalazła się poza granicami Rzeczpospolitej. To klub, który przed II Wojną Światową należał do potentatów krajowego futbolu. Dość powiedzieć, że Pogoń była w tym okresie 4- krotnym mistrzem i 3- krotnym wicemistrzem Polski!
Warszawianka po wojnie nie była w stanie dorównać najlepszym pod względem sportowym, aż w końcu w latach 70-tych XX wieku sekcja piłkarska została rozwiązana. Warto dodać, że Warszawianka nieprzerwanie brała udział we wszystkich sezonach 1. ligi od momentu jej powstania w 1927 roku, aż do 1939 (wcześniej mistrza Polski wyłaniano systemem nieligowym). Pomimo tego nie udało się jej nigdy stanąć na podium, a najwyższą lokatę, jaką zdobyła, to 5 miejsce w 1936 roku.
Union- Touring Łódź nie przetrwał wojennej zawieruchy i nie został reaktywowany. „Fioletowi”, jak ich określano, to typowy outsider ligi 1939 roku, dla którego był to pierwszy i zarazem ostatni ligowy sezon w piłkarskiej elicie, do tego nie rozegrany do końca…To jedyny taki przypadek w historii polskiej piłki nożnej.
Z wymienionych drużyn na Turnieju Niepodległości o Puchar PGE będziemy gościć jedynie młodych zawodników Pogoni Lwów. Ponieważ Union- Touring Łódź nie dotrwał do naszych czasów, a Warszawianka nie posiada obecnie sekcji piłkarskiej, Stowarzyszenie „Niezwyciężeni” zdecydowało się zaprosić dwie inne akademie piłkarskie, jako gości turnieju. O szczegółach będziemy informowali wkrótce. 😉
Na zdjęciu ostatni przed wojną mecz Warszawianki rozegrany w Krakowie z tamtejszą Wisłą. Warszawiacy przegrali wówczas 4:2.
Źródło zdjęcia: Narodowe Archiwum Cyfrowe