Stowarzyszenie

KRS 0000723874

Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku wiązało się z olbrzymim zadaniem w postaci odbudowania państwa od podstaw, a zarazem otworzyło drogę społeczeństwu do aktywnego działania na wielu płaszczyznach jak kultura, nauka, a także sport. Jednym z przejawów tej aktywności była niewątpliwie idea zorganizowania rozgrywek o mistrzostwo kraju w piłce nożnej, która już wówczas należała do jednych z najpopularniejszych dyscyplin sportowych. Pierwszą edycję mistrzostw zaplanowano na rok 1920, ale niestety ze względu na wojnę polsko- bolszewicką nie udało się jej zakończyć. Pierwszego mistrza wyłoniono jednak już rok później.

30 października 1921 roku Cracovia Kraków zwycięstwem 5:2 we Lwowie z tamtejszą Pogonią przypieczętowała tytuł najlepszej drużyny w kraju. Wówczas nie grano jeszcze systemem ligowym. W turnieju finałowym spotkali się zwycięzcy pięciu regionalnych okręgów. Oprócz dwóch wyżej wymienionych zespołów stawkę uzupełniła Polonia Warszawa, która sięgnęła po wicemistrzostwo, Warta Poznań plasując się na ostatnim stopniu podium oraz Łódzki KS.

Rozgrywki oprócz walorów czysto sportowych miały również istotny cel patriotyczny. Wreszcie, po latach niewoli, rozegrano mistrzostwa Polski, w których spotkały się drużyny z wszystkich trzech zaborów. Spajano społeczeństwo w jeden naród, a jednocześnie pięknie zamanifestowano młodą jeszcze niepodległość!

Sport, patriotyzm i niepodległość to hasła przyświecające również działalności Stowarzyszenia Krzewienia Sportowego Patriotyzmu „NIEZWYCIĘŻENI”. Stąd też z okazji setnej rocznicy zrzucenia przez Polskę jarzma zaborców narodził się pomysł zorganizowania turnieju dla Młodych Piłkarzy, w którym wezmą udział dzieci trenujące piłkę nożną, reprezentujące barwy wspomnianych powyżej, zasłużonych klubów. Rozgrywki zaplanowane są dla dwóch kategorii wiekowych: U-10 oraz U-8. Ponadto uczestnicy będą mogli poszerzyć wiedzę dzięki prelekcjom na temat historii Polski, oraz piłki nożnej i sportu, pokazom grup rekonstrukcyjnych czy wycieczce po Warszawie. Chcemy w ten sposób symbolicznie przypomnieć te pierwsze mistrzostwa w piłce nożnej, jakże ważne dla polskiego sportu, ale również naszej niepodległości.

Organizacja niepodległościowego turnieju piłkarskiego to obecnie główne zadanie stowarzyszenia „NIEZWYCIĘŻENI”, ale nie zamierzamy na tym poprzestać! Jako organizacja „non profit” wszystkie pozyskiwane środki finansowe będziemy przeznaczać na tworzenie kolejnych projektów. Jeśli tylko pozwolą na to fundusze planujemy cykle spotkań w szkołach ze znanymi sportowcami, reprezentantami Polski, ludźmi zasłużonymi dla naszego kraju, zawody sportowe, turnieje czy konkursy wiedzy. Chcemy propagować wśród dzieci i młodzieży postawy patriotyczne, ale również podkreślać istotną rolę aktywności fizycznej dla rozwoju każdego człowieka. Wierzymy, że zarażanie pasją do sportu i miłością do Polski już od najmłodszych lat musi w przyszłości zaowocować wychowaniem zdrowego i świadomego społeczeństwa.

Przed nami wiele wyzwań, które jako Stowarzyszenie Krzewienia Sportowego Patriotyzmu „NIEZWYCIĘŻENI” chcemy zrealizować. W związku z tym zwracamy się z gorącą prośbą o wsparcie tej społecznej inicjatywy zarówno poprzez środki finansowe, ale też włączenie się w organizację naszych projektów. Każda pomoc jest dla nas cenna. Razem możemy więcej.