Historyczna otoczka, wartości patriotyczne, wspólne świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości to bardzo ważne kwestie, niemniej jednak nie zapominamy również o aspektach sportowych. Tym bardziej, że drużyny, które zagrały na turnieju należą zarazem do czołowych akademii piłkarskich w Polsce. Poniżej relacja z przebiegu rywalizacji w roczniku 2008.
Już po początkowych meczach można było zaobserwować, kto tego dnia będzie mierzył w najwyższe cele. Jako pierwsze na boisko wybiegły ekipy Polonii I Warszawa oraz Pogoni Lwów. Udanie zaczęli Poloniści zwyciężając pewnie 3:1. Drugiej drużynie Czarnych Koszul nie poszło już tak dobrze z Wartą. Poznaniacy wygrali wysoko potwierdzając równie wysokie aspiracje w całym turnieju. Kolejne mecze to zwycięstwa polonijnej „Jedynki” z Łódzkim Klubem Sportowym oraz Cracovii z Polonią II. Zacięte zawody rozegrali Ełkaesiacy z Pogończykami, które zakończyły się remisem 1:1, dzięki czemu obie ekipy po raz pierwszy zapunktowały. Wreszcie przyszedł czas na starcie Cracovii z Wartą Poznań. Jak się później okazało nie jedyne w tym dniu… W meczu stojącym na wysokim poziomie górą Pasy 2:0, co dało im doskonałą pozycję wyjściową przed druga częścią fazy grupowej. W ostatnim spotkaniu przed przerwą obiadową zagrała Polonia II Warszawa z Pogonią. Poloniści powalczyli w tym meczu ulegając minimalnie 2:3. Lwowiacy z kolei wskoczyli na drugie miejsce w tabeli po rozegraniu połowy zaplanowanych spotkań. W tym momencie tabela przedstawiała się następująco:
1. Cracovia- 6 punktów po 2 meczach
2. Pogoń Lwów- 4 punkty po 3 meczach
3. Warta Poznań- 3 punkty po 2 meczach
4. Polonia I Warszawa- 3 punkty po 2 meczach
5. ŁKS- 1 punkt po 2 meczach
6. Polonia II Warszawa- 0 punktów po 3 meczach
Po wznowieniu rozgrywek Cracovia odniosła trzecie zwycięstwo, tym razem 2:0 z ŁKS-em. Następny ważny pojedynek, który miał duże znaczenie dla ostatecznego układu tabeli to mecz Polonii I z Wartą. Zgromadzeni kibice mogli obejrzeć sporo fajnej piłki. Przez długi czas wynik oscylował wokół remisu, ale końcówka należała do Warciarzy, którzy przechylili szalę zwycięstwa na swą korzyść. Tym samym gospodarze chcąc awansować do finału musieli wygrać ze świetnie dysponowaną tego dnia Cracovią. Tymczasem kolejny w miarę wyrównany pojedynek zagrał drugi zespół Czarnych Koszul z Łodzianami. Poloniści długo dotrzymywali kroku gościom, którzy jednak zdominowali ostatnie minuty strzelając cztery bramki. Tempa nie zwalniała Cracovia odnosząc czwarte zwycięstwo- wynik z Pogonią 3:1, choć na początku prowadzili Lwowiacy po pięknym strzale z rzutu wolnego. Następnie rozegrano „derby” Konwiktorskiej 6, czyli mecz obu polonijnych ekip. „Jedynka” nie zamierzała stosować taryfy ulgowej dla kolegów i zwyciężyła pewnie 6:0. W takim samym stosunku wygrali „Zieloni” z Pogonią, dzięki czemu znaleźli się o krok od wielkiego finału. Z kolei mecz o finał dla Polonistów to starcie z Cracovią. Po ciekawym spotkaniu wygrały Pasy, nie tracąc tym samym nawet punktu w fazie grupowej. W ostatnim starciu tej fazy rozgrywek Warta wygrała z Łódzkim Klubem Sportowym pieczętując awans do finału obok Cracovii. Ełkaesowi nikła porażka pozwoliła na grę o 3 miejsce kosztem Pogoni Lwów.
TABELA PO ROZEGRANIU FAZY GRUPOWEJ TURNIEJU:
1. Cracovia- 15 punktów (5-0-0), bramki 21:2
2. Warta Poznań- 12 punktów (4-0-1), bramki 21:3
3. Polonia I Warszawa- 9 punktów (3-0-2), bramki 12:8
4. Łódzki Klub Sportowy- 4 punkty (1-1-3), bramki 5:8
5. Pogoń Lwów- 4 punkty (1-1-3), bramki 6:15
6. Polonia II Warszawa- (0-0-5), bramki 3:32
Ostateczne rozstrzygnięcia miały zapaść w fazie finałowej. W meczu o 5 miejsce Pogoń Lwów zwyciężyła drugi skład Polonii Warszawa. W odróżnieniu od pierwszego starcia Lwowiacy szybko uzyskali przewagę i kontrolę nad grą zwyciężając ostatecznie 5:1. Walka o podium, czyli o 3 miejsce rozegrała się pomiędzy Polonią I Warszawa, a ŁKS-em. Podobnie jak w fazie grupowej pewnie wygrali gospodarze, nawet w nieco wyższym wymiarze, bowiem strzelili 3 bramki zachowując przy tym czyste konto. Najwięcej emocji oglądaliśmy w wielkim finale. Mecz godny rangi turnieju zelektryzował całą zgromadzoną publiczność. Żadna z drużyn nie zamierzała odpuścić, nikt nie odstawiał nogi, zawrotne tempo, liczne akcje podbramkowe- tak wyglądało to spotkanie. Warta postawiła trudniejsze warunki niż w poprzednim starciu obu ekip, bowiem w regulaminowym czasie gry padł remis 1:1 i o zwycięstwie zdecydował konkurs rzutów karnych. Jedenastki rozegrano przy głośnym dopingu kibiców, a dramaturgii i klimatu dodawały światła jupiterów. Ostatecznie więcej zimnej krwi zachowały Pasy zwyciężając 3:2 i broniąc tym samym historyczny tytuł z 1921 roku! Brawo!!! Gratulujemy wszystkim drużynom postawy, walki na boisku i pięknych bramek. Stworzyliście kibicom fantastyczne widowisko! Dziękujemy!!!
Ostateczna klasyfikacja turnieju, wszystkie wyniki oraz indywidualne wyróżnienia w roczniku 2008.
KLASYFIKACJA KOŃCOWA:
1. Cracovia
2. Warta Poznań
3. Polonia I Warszawa
4. Łódzki Klub Sportowy
5. Pogoń Lwów
6. Polonia II Warszawa
WYNIKI FAZA GRUPOWA:
Polonia I Warszawa- Pogoń Lwów 3:1
Polonia II Warszawa- Warta Poznań 0:8
ŁKS- Polonia I Warszawa 0:2
Cracovia- Polonia II Warszawa 11:1
ŁKS- Pogoń Lwów 1:1
Cracovia- Warta Poznań 2:0
Polonia II Warszawa- Pogoń Lwów 2:3
ŁKS- Cracovia 0:2
Polonia I Warszawa- Warta Poznań 1:4
Polonia II Warszawa- ŁKS 0:4
Pogoń Lwów- Cracovia 1:3
Polonia I Warszawa- Polonia II Warszawa 6:0
Warta Poznań- Pogoń Lwów 6:0
Polonia I Warszawa- Cracovia 0:3
Warta Poznań- ŁKS 3:0
WYNIKI FAZA FINAŁOWA:
Mecz o 5 m-ce: Pogoń Lwów- Polonia II Warszawa 5:1
Mecz o 3 m-ce: Polonia I Warszawa- ŁKS 3:0
Finał: Cracovia- Warta Poznań 1:1, karne 3:2
INDYWIDUALNE WYRÓŻNIENIA:
Król Strzelców- Mikołaj Czechowicz ( Cracovia)- 6 bramek (król strzelców został wyłoniony po dogrywce w konkursie strzałów w poprzeczkę)
Najlepszy Bramkarz- Filip Ciuła (Cracovia)
Najlepszy Zawodnik-Wojciech Kaszkowiak (Warta Poznań)
„Niezwyciężony”- (specjalna nagroda przyznawana w myśl hasła Stowarzyszenia Krzewienia Sportowego Patriotyzmu Niezwyciężeni: „Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą!”):
– Polonia II Warszawa- Maksymilian Matecki, Jan Stefanowicz
– Pogoń Lwów- Jaromir Pańczyszyn, Markijan Pańczyszyn
– ŁKS- Jacek Jasiński, Adam Benlabsur
– Polonia I Warszawa- Patryk Czaja, Krystian Nowak
– Warta Poznań- Kacper Czyż, Maksymilian Nowaczyk
– Cracovia- Nikodem Wojtczak, Paweł Doniec
GRATULUJEMY WSZYSTKIM ZAWODNIKOM!
Zachęcamy do śledzenia naszych postów, bo już niebawem ukaże się fotorelacja ze zmagań piłkarskich Rocznika 2008.