SPORTOWIEC KAROL WOJTYŁA

Choć nie wyczynowo, to Karol Wojtyła z zamiłowaniem uprawiał sport od lat młodzieńczych, tak długo, jak tylko zdrowie na to pozwalało. Wśród wielu biografii i informacji z życia Ojca Świętego bez trudu znajdziemy także te, które przedstawiają Jego liczne sportowe aktywności.

⚽️Jako jedną z głównych należy wymienić piłkę nożną, w którą Karol Wojtyła grywał będąc jeszcze młodym chłopakiem w rodzinnych Wadowicach. Początkowo na obronie, zyskując sobie przydomek „Martyna”, na cześć świetnego, reprezentacyjnego defensora okresu dwudziestolecia międzywojennego. Później występował najczęściej w roli bramkarza, także zresztą udanie, o czym wspominali Jego koledzy z tamtych lat. W późniejszym okresie życia, w czasach, gdy był już nawet biskupem krakowskim, także zdarzało mu się pokopać piłkę. Zamieszczone poniżej zdjęcie pochodzi z 1959 roku, kiedy to Karol Wojtyła gościł nad Jeziorakiem w pobliżu Iławy i jak widać sakra biskupia, którą otrzymał rok wcześniej, nie przeszkodziła mu zagrać w meczu piłkarskim (Karol Wojtyła na zdjęciu pierwszy z lewej walczy o piłkę).

🗻Ojciec święty kochał góry, a także wszystkie sporty z nimi związane. Pasjonował się jazdą na nartach. Zapytany swego czasu czy kardynałowi wypada jeździć na nartach, odparł, że „-Kardynałowi nie wypada jeździć na nartach źle.” Po przenosinach do Watykanu wyjeżdżał w Dolomity, które zastąpić musiały Tatry. Prezydent Włoch, Alessandro Pertini, zapraszany przez Jana Pawła II na narty, powiedział po latach, że Ojciec święty jeździ na nich jak jaskółka… Z nart Jan Paweł II zrezygnował dopiero w 1993 roku po upadku i zwichnięciu barku.

🚵‍♂️🚣‍♂️🎾🏊‍♂️Znane były Jego piesze wędrówki po górach. Zarówno jako młody duchowny, często w towarzystwie młodzieży, jak też później, jako Jan Paweł II chętnie obcował z dziką i piękną przyrodą. Równie chętnie organizował wyprawy rowerowe, czy spływy kajakowe. Po przeprowadzce do Watykanu nakazał wybudowanie dla siebie basenu, sali gimnastycznej i kortu tenisowego… Czy można w historii znaleźć bardziej usportowionego papieża?😃

Jan Paweł II powiedział: „Sport ujawnia nie tylko bogate możliwości fizyczne człowieka, ale także jego zdolności intelektualne i duchowe.” Dlatego, między innymi, przywiązywał do sportu tak wielką uwagę i dostrzegał jego pozytywny wpływ na życie ludzi, zwłaszcza w wychowaniu młodego pokolenia.

Właśnie w związku z nauką Ojca Świętego organizujemy „TURNIEJ IM. KAROLA WOJTYŁY O PUCHAR PGE”, chcąc w ten sposób, na sportowo, uczcić setną rocznicę Jego urodzin!🏆⚽️🇵🇱🇻🇦

Foto: Stanisław Rybicki/ santojp2.pl

#TurniejKarolaWojtyły
#grupaPGE
Grupa PGE